Mluví-li se o pojistkách spojených s naším vozem, velmi často máme na mysli dvě hlavní. Prvním pojištěním je to zákonem stanovené, a to povinné ručení. Druhou pojistkou je takzvané havarijní pojištění, a ačkoliv je dobrovolné, je často vhodné ho mít. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly, ale i na to, co nám pojistky přinesou.
Povinné ručení
Jak již bylo nastíněno, tato pojistka je stanovena zákonem. Vyjíždět na silnici bez ní se opravdu nevyplácí, a to hned z několika důvodů. Při policejní kontrole riskujeme pokutu a riziko podmínečného trestu, při nehodě riskujeme povinnost zaplatit všechny škody ze svého, a od prvního dne nepojištění platíme do příslušného fondu vysoké příspěvky.
Samotné povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je zde poté proto, aby chránilo hlavně naši kapsu. Způsobíme-li nehodu, je jasné, že při ní můžeme poškodit vozy ostatním účastníkům nehody, můžeme jim poškodit zdraví, ale stejně tak můžeme poškodit nemovitý majetek, součásti vozovky a mnoho dalšího. A právě tato pojistka je zde proto, aby z ní byly veškeré způsobené škody zaplaceny. Zde je nutno dodat, že se nevztahuje na škody, které vzniknou na našem autě.
Doporučujeme sjednat povinné ručení u našeho partnera
Havarijní pojištění
Mnoho řidičů je logicky překvapených z toho, že povinné ručení škody na našem autě nezaplatí. V daném směru je totiž nutné mít jinou pojistku, a to je právě havarijní pojištění. To je zcela dobrovolné, a jeho cena se odvíjí hlavně od konkrétního vozu, jeho značky, modelu, stáří, stavu a hlavně také od jeho hodnoty. Logicky čím dražší auto, tím dražší pojistka.
Pokud však způsobíme jakoukoliv nehodu, a náš vůz je poškozen, pojišťovna platí cenu opravy, případně auta, pokud se jedná o totální škodu. Zde nutno podotknout další fakt, a to že to nemusí být vždy v plné výši. Tento aspekt upravuje takzvaná spoluúčast uzavřená ve smlouvě. Často se jedná o procentuelní hodnotu, která je vypočítávána z celkové výše škody. Jsou ale i pojišťovny, kde lze spoluúčast sjednat nulovou.
Co další situace, které se nám mohou v životě přihodit?
Rozdíl mezi těmito pojistkami tedy již víme. Nyní je dobré připomenout i další situace, které se mohou stát. Ve většině případů je dokáže řešit právě havarijní pojistka. Může se jednat třeba o vandalismus, může se jednat o poškození vozu vlivem přírodního živlu, nebo se může jednat o krádež. To vše má dobré havarijní pojištění ve svém základu.
Mimo to lze ale sjednat i řadu různého připojištění, a to velmi často k oběma pojistkám. V tomto případě lze pojistit třeba naše čelní sklo a jeho opravu, lze pojistit i případnou srážku se zvířetem, nebo třeba sedadla v autě, a to vztahující se na riziko úrazu. Podobně lze ale u obou pojistných produktů sjednávat třeba výhody v podobě asistenčních služeb.